بیش از ۱۱۰۰ کودک کار زیر چتر حمایتی بهزیستی خراسان رضوی

1403/04/18 8:59
عضو شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر بهزیستی خراسان رضوی اظهار کرد: بیش از ۱۱۰۰ کودک کار و خیابانی از خدمات مراکز بهره‌مند می‌شوند که از این تعداد ۷۰ درصد کودکان کار را اتباع تشکیل می‌دهند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خراسان رضوی؛ حمیده محدث، عضو شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۱۵ کودک کار جدید شناسایی شده‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۱۰۰ کودک کار و خیابانی از خدمات مراکز بهره‌مند می‌شوند که از این تعداد ۷۰ درصد کودکان کار را اتباع تشکیل می‌دهند.

 وی در خصوص تعداد و نوع مراکز فعال در حوزه کودکان کار و خیابانی افزود: در حال حاضر دو مرکز شبانه‌روزی و دو مرکز روزانه حمایتی - آموزشی کودک و خانواده در استان فعال است. کلیه کودکان کار و خیابانی که توسط تیم‌های مجهز شناسایی و جذب یا از طریق نیروی انتظامی و غیره به مرکز غربالگری کودکان خیابانی ارجاع داده شوند، از خدمات این مراکز بهره‌مند می‌شوند.

 محدث تصریح کرد: درصورتی‌که حضور کودک در محیط خانواده خطرناک یا آسیب‌زا باشد، کودک به مرکز شبانه‌روزی منتقل می‌شود و در غیر این صورت کودک در عین حضور در محیط خانواده از خدمات حمایتی مراکز روزانه بهره‌مند می‌شود. خدمات این مراکز شامل افراد زیر ۱۸ سال می‌شود و در حال حاضر بیشترین فراوانی کودکان کار شناسایی شده مربوط به سنین ۱۲ تا ۱۴ سال است.

 وی ادامه داد: در سال گذشته ۷ میلیارد تومان در حوزه کودکان کار و خیابانی تخصیص‌یافته است. پرداخت حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بابت حق‌الزحمه مراکز غیردولتی فعال در این حوزه، پرداخت بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کمک‌هزینه‌های موردی به‌صورت مستقیم به خانواده‌ها از قبیل ودیعه مسکن، کمک‌هزینه اشتغال، تأمین لوازم ضروری منزل، کمک‌هزینه معیشتی و غیره بخشی از حمایت‌های مالی بوده که انجام‌گرفته است.

 معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی در خصوص روند پذیرش کودکان کار و خیابان در مراکز بهزیستی عنوان کرد: کودکان کار و خیابان شناسایی شده باتوجه‌به شرایط خود از خدمات مراکز روزانه و شبانه‌روزی بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

 وی ذکر کرد: در اولین گام کودک به مرکز غربالگری کودکان خیابانی ارجاع داده می‌شود. ازآنجایی‌که اکثر کودکان کار و خیابانی از اتباع و فاقد اوراق هویتی هستند؛ لذا شناسایی و تشکیل پرونده برای این کودکان از طریق اسکن عنبیه چشم انجام می‌شود. بعد از تشکیل پرونده، کودکان جهت نگهداری موقت و تعیین تکلیف به مرکز موقت کودکان کار و خیابان ارجاع می‌شوند.

 محدث بیان کرد: در این مرکز ضمن اسکان کودک، پایش وضعیت سلامت کودک نیز صورت‌گرفته و پس از بررسی وضعیت خانواده و طی بازه زمانی ۲۱ روزه در خصوص نحوه ترخیص کودک از مرکز تصمیم‌گیری می‌شود.

 انتهای پیام /

تمامی حقوق این سایت برای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی محفوظ است.