راه‌حل خلع سلاح ایدئولوژیک دشمن/آموزش اقشار خاص اثربخشی بیشتری دارد

1402/11/30 6:49
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: برای تبیین امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر باید از آموزش عمومی به سمت آموزش اقشار خاص باهدف اینکه منکر کنندگان خلع سلاح ایدئولوژی شوند تغییر مسیر داد.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خراسان رضوی؛ علی غلامی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) در نشست هم‌اندیشی مدیران عرصه‌های طلایه‌داران که با حضور دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: آموزش اقشار خاص باهدف تبیین و احیای فریضتین باعث می‌شود گروه‌های بیشتری به این سمت جذب شوند. به طور مثال اگر یک دانشجو آموزش‌دیده باشد می‌تواند مطالب ارائه شده را در فضای دانشگاه، خوابگاه، سلف و... منتشر کند و افراد بیشتری را جذب کند.

آموزش اقشار خاص اثربخشی بیشتری دارد

 وی افزود: جلسات عمومی خروجی مثبتی ندارد و نمی‌توان یک روش مشترک را برای همه افراد در نظر گرفت. استاد، دانشجو، معلم، پزشک و... هر کدام یک سفیر برای انتقال مطالب ارائه شده هستند.

 غلامی به شیوه‌های کاربردی امروزی و چند اصل مهم در انجام امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر اشاره کرد و توضیح داد: شناخت موقعیت و شرایط مخاطب، هماهنگی و برنامه‌ریزی، شناخت ریشه منکر و قطع آن، ارائه جایگزین و آگاهی بخشیدن از مهم‌ترین شیوه‌های کاربردی در انجام فریضتین است.

وی روش‌های امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم عنوان کرد و گفت: در برخورد با افرادی که عامل اشاعه فحشا و شکست قبح گناه در جامعه هستند، اظهار نفرت و خشم، امرونهی گفتاری، بازداری عملی و نفرت و ناخشنودی قلبی و همچنین ترک معاشرت و رابطه با منکر کننده به‌صورت مستقیم تأثیرگذار است.

 عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه برای کاهش منکر و ترویج معروف به‌صورت غیرمستقیم در جامعه باید اقداماتی نیز انجام شود اعلام کرد: آموزش اقشار خاص به‌صورت جداگانه باهدف اینکه منکر کنندگان خلع سلاح ایدئولوژیک شوند؛ نشان‌دادن رفتار به‌طوری‌که منکر کننده را شرمنده و مروج معروف را قوی جلوه دهد؛ فراهم‌کردن زمینه برای جذب همگانی به سمت معروف و تحلیل درست از فریضتین و ترویج آن در جامعه از مهم‌ترین عواملی است که به‌صورت غیرمستقیم در انجام این امر مهم دخالت دارد.

 غلامی با استناد به سخن امام راحل که فرمودند «خودتان را اصلاح کنید جامعه اصلاح می‌شود» خاطرنشان کرد: باید کاری کرد تا مردم خودشان به سمت معروف و ترک منکر جذب شوند برای رسیدن به این هدف نباید در جامعه منکر کننده را مظلوم کرد؛ زیرا این کار باعث تثبیت منکر و جذب افراد به این سمت می‌شود.

 وی تأکید کرد: برای پیروزی در جنگ رسانه باید تولید محتوای درست داشته باشیم همچنین برای ترویج معروف در جامعه باید تحلیل درست از فریضتین انجام شود، بحران‌هایی که در جامعه رخ می‌دهد ناشی از تحلیل نادرست است.

انتهای پیام/

تمامی حقوق این سایت برای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی محفوظ است.