عفاف و حجاب نماد ارزشی و ملی فرهنگ ایرانی و انقلابی‌گری است/ برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب در تایباد
23 شهریور 1401 - 13:41
شناسه : 2203
بازدید 262
7
بخشنده گفت: عفاف و حجاب نماد دینی ارزشی و ملی فرهنگ ایرانی و یک نماد انقلابی‌گری است، بنابراین دشمنان نظام اسلامی سعی دارند این ارزش‌های الهی، دینی و انقلابی که به لحاظ جایگاه بسیار مهم بشمار می‌روند را کمرنگ و یا از بین ببرند.
ارسال توسط :
پ
پ

حجت‌الاسلام کاظم بخشنده، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان تایباد گفت: عفاف و حجاب نماد دینی ارزشی و ملی فرهنگ ایرانی و یک نماد انقلابی‌گری است، بنابراین دشمنان نظام اسلامی سعی دارند این ارزش‌های الهی، دینی و انقلابی که به لحاظ جایگاه بسیار مهم بشمار می‌روند را کمرنگ و یا از بین ببرند.

وی اظهار کرد: عفاف و حجاب یک عنصر برای اقتدار ملی است و دشمن در تلاش می‌باشد این اقتدار را بشکند، هرگونه غفلت و کوتاهی به ویژه از سمت مومنان و متدینان و به ویژه جوانان مورد قبول نیست.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان تایباد در پاسخ به سوال اهمیت و جایگاه عفاف و حجاب در جوامع اسلامی، افزود: اهمیت و جایگاه عفاف و حجاب در آموزه‌های دینی و آرمان‌های انقلاب اسلامی و منویات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و نیز فرهنگ و آداب و رسوم ملی ایرانی بسیار رفیع و حائز اهمیت است، باید نهادی برای این منظور در نظر گرفته شود.

بخشنده بیان کرد: حجاب از تاسیسات اسلام نیست بلکه حجاب امری واجب برای مردان و زنان است، زنان تشخیص می دهند که برهنگی‌شان فساد انگیز است و نیز مردان به حکم غریزه‌شان راضی نیستند که همسرانشان در معرض دید عموم باشند.

وی در ادامه توصیح داد: خداوند برای انسان ۲ نوع لباس معرفی فرموده که شامل، لباس ظاهری که برای پوشاندن بدن و حفظ آن نیز مایه زینت ظاهری انسان است و لباس باطن که از آن به تقوا تعبیر شده است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان تایباد در تعریف تقوا، مطرح کرد: تقوا روح انسان را از بیماری و آفت و هرگونه زشتی مصون می‌دارد و از آنجا که تنها توشه انسان در مسیرش به سوی آخرت و ابدیت و تنها سبب خوشبختی از داشتن روح سالم بشمار می‌رود، اهمیت و ارزش لباس باطن بیشتر از لباس ظاهر خواهد بود .

وی خاطرنشان کرد: حیات واقعی روح انسان فقط در سایه اطاعت از خداوند و استواری وی امکان دارد، و زیبایی و جمال آن در داشتن تقوا و ایمان است .

بخشنده در ادامه با توجه به دغدغه عفاف و حجاب، تاکید کرد: ما نیز از این مباحث نتیجه می‌گیریم که حجاب جایگاه ویژه‌ای در جامعه‌ی اسلامی دارد و باید به عنوان یک مسلمان حجاب اسلامی را رعایت کنیم .

وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی را جهت ترویج عفاف و حجاب مهم می‌دانید، گفت: رفع اشکالات قانونی در نحوه تولید، توزیع و عرضه پوشاک داخلی و خارجی، حمایت مادی و معنوی از آثار فرهنگی – هنری همانند تسریع در صدور مجوز، ارائه یارانه و تشویق تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنرمندانی که راهکارهای تازه و جذاب در راستای توسعه فرهنگ عفاف ارائه می‌کنند، استفاده از ظرفیت سازمان‌های فرهنگی غیر دولتی و خصوصی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، نظارت بر تشکل‌های هنری – مردمی، نمایشگاه‌ها و محافل هنری عمومی مانند کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها در جهت رعایت فرهنگ عفاف و حجاب، تهیه فیلم‌های سینمایی در مورد تاریخچه کشف حجاب در ایران و بررسی تاریخی علل و عوامل آن، به ویژه قیام مردم مشهد در سال ۱۳۱۴ علیه کشف حجاب رضا خانی در جهت ترویج عفاف و حجاب مهم هستند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان تایباد افزود: کنترل اماکن تجاری عمومی شامل فروشگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری و آرایشگاه‌ها از نظر پوشش و بد حجابی، به تصویر کشیدن زنان تحصیل کرده، ممتاز و متعهد و با حجاب در فیلم‌ها و مجموعه‌های هنری و پرهیز از نشان دادن آن ها در نقش ها و شخصیت های عامه و کم سواد و نیز به تصویر کشیدن چهره بانوان محجبه کشورهای خارجی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی از طریق برنامه‌های تلویزیون و تهیه فیلم از زندگی آنها، نشان دادن اثرات منفی فرهنگ مبتذل و غیر اخلاقی غرب در زندگی اجتماعی و خانوادگی و احساس ناامنی و بحران‌های روانی و شغلی و اجتماعی و مقایسه آن با وضعیت مثبت زنان در ایران به منظور نشان دادن احساس رضایت خاطر زنان ایرانی از فرهنگ دینی – بومی و ملی خویش، انعکاس آثار منفی استفاده از فیلم‌ها و نوارهای مبتذل، شرکت در پارتی‌های مختلط و خلاف اخلاق و حضور در گروه‌های منحرف بر زندگی فردی و اجتماعی از طریق برنامه‌های تولیدی صدا و سیما، منابر و خُطبا، معلمان و مربیان، شناسایی و اعلام حدود و ضوابط قانونی عفاف و ملاک های مشخص شرعی و قانونی بدحجابی در جامعه به منظور تشخیص مصادیق آن، اهتمام بیشتر به برخورد قانونی و در عین حال محترمانه با هنجارشکنان، گسترش فرهنگ عمومی امر به معروف و نهی از منکرِ گفتاری در مورد رعایت پوشش مناسب در اماکن عمومی را از اهم راهکارهای ترویج عفاف و حجاب برشمرد.

بخشنده بیان کرد: یکی از کارکردهای مهم حجاب در حوزه اجتماعی است زیرا توجه به این مهم سبب می‌شود انسان از معاشرت‌های بی بند و بار محفوظ باشد و بر تحکیم نظام خانواده افزوده و از انحلال کانون محکم زناشویی جلوگیری و امنیت اجتماعی را فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: حجاب و پوشش اسلامی و به تبع آن، حفظ نظام خانواده نیز از آن رو ارزش دارند که تامین کننده سعادت آدمی و منشاء قرب الهی هستند.

حجاب حصار ی محکم و ایمن از نگاه نامحرمان برای زن مسلمان است زیرا کرامت زن به عنوان مادر در حفظ پوشش و توجه به دستورات خداوند بزرگ در کتاب تعالی بخش به آن اشاره شده است.

وی جایگاه زن به عنوان مادر را از نگاه اسلام بسیار رفیع و ارزشمند اعلام کرد و افزود: زن اگر دستورات قرآنی را مورد توجه قرار دهد به آن جایگاه شایسته در پیشگاه الهی دست یافته و خود را از نگاه‌های شیطانی در امان داشته است. اسلام بر خلاف غرب، جایگاه زن را والا و ارزشمند می‌داند و به همین منظور در قرآن کریم بر مصونیت زن از نگاه‌های نامحرم تاکید و توصیه‌های فراوان شده است.

وی در  ادامه مطرح کرد: امروزه دنیای غرب جایگاه زن را در حد کالا تنزل داده و آن را متاعی برای لذت مردان و ترویج شهوات می‌داند و کرامت مادری و انسانی او به غارت رفته است. بررسی حجاب و عفاف در آیات قرآن، احادیث و روایات می‌تواند نقش بسزایی در آشنایی بانوان با جایگاه رفیع زن در دین مقدس اسلام و هویتی که معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به زنان بخشید، داشته باشد.
بخشنده یکی از موارد اهتمام به پدیده امنیت اجتماعی در سطح جامعه را ارتباط تنگاتنگ این مساله با نهاد اجتماعی خانواده دانست و گفت: امنیت اجتماعی به معنای رفع تهدیدهای اجتماعی و بهره مندی از فرصت‌های اجتماعی با توجه به این ۲ عنصر اساسی است که ذات و ماهیت امنیت اجتماعی را در هر جامعه‌ای به طور نسبی شکل می‌دهد بر این اساس در وجهی تحقق امنیت اجتماعی در خانواده در گرو کاهش یا فقدان نبود امنیت شکل می‌گیرد یا در وجه دیگر کسب فرصت‌ها و تضمین منافع و ارزش‌ها باعث ضرورت مطالعه تعامل متقابل امنیت اجتماعی با نهاد خانواده در هر جامعه‌ای خواهد شد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان تایباد در ادامه هدف از برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب را اینگونه توضیح داد: این قبیل نمایشگاه‌ها سبب ایجادانگیزه بویژه برای بانوان شهرستان خواهد کرد و در تلاش هستیم نمایشگاهی دائمی در شهرستان داشته باشیم.

وی مطرح کرد: پس از هفته دفاع مقدس در مکان دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی و نیز مدارس متوسطه دوم نمایشگاه عفاف و حجاب به صورت سیار دایر خواهد بود.

بخشنده در خصوص موضوعات مطرح شده در نمایشگاه عفاف و حجاب گفت: در این نمایشگاه پوستر و بنرهای حجاب و عفاف از دیدگاه غرب گرایان و همچنین از قدیم دوره ساسانی، قاجاریه و … را به نمایش خواهیم گذاشت همچنین پخش کلیپ‌های روانشناسی حجاب را خواهیم داشت.

انتهای پیام/

نوشته‌های مرتبط

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.