افزایش فرهنگ مطالعه با پرهیزکردن از نگاه سنتی حاصل می‌شود

1402/09/06 4:47
رئیس شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: پرهیز از نگاه سنتی به‌عنوان یکی از رویکردهای مهم این اداره کل در سال جاری اثربخشی فعالیت کتابخانه‌های استان را در ترویج فرهنگ مطالعه افزایش داده است.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خراسان رضوی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، رئیس شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در آیین آغاز به کار سالن نمایش کتابخانه باقرالعلوم (ع) خواف اظهار کرد: در رویکرد جدید فعالیت کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی سعی می‌شود با پرهیز از نگاه سنتی به سلایق مخاطبان اعم از کودکان و نوجوانان و زنان و خانواده‌ها توجه خاص شود تا مخاطبان ضمن مطالبه‌گری بتوانند از فضای کتابخانه‌ها برای مطالعه و افزایش دانش و آگاهی خود بیشتر بهره ببرند.

 وی با اشاره به ترویج معروف از طریق افزایش سرانه مطالعه در جامعه ادامه داد: در کنار ارائه کتاب، اطلاعات و آگاهی مخاطبان و مراجعان کتابخانه‌های عمومی از طریق پخش فیلم‌های متنوع فرهنگی و اجتماعی سازنده مانند نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم عمار در سالن‌های نمایش کتابخانه‌های عمومی افزایش می‌یابد.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به این که افزایش کتابخانه‌های سیار برای پر کردن خلأ کمبود کتابخانه‌های عمومی در نقاط مختلف استان نیز موردتوجه خاص قرار دارد خاطرنشان کرد: هر کتابخانه سیار نقش پنج کتابخانه عمومی را ایفا می‌کند و در یک بازه زمانی خاص می‌تواند در پنج نقطه به مخاطبان کتاب ارائه دهد.

 سبزیان تصریح کرد: باتوجه‌به کمبود تعداد کتابخانه‌های عمومی به نسبت جمعیت در خواف، فعالیت کتابخانه سیار در نقاط مختلف شهری و روستایی این شهرستان کارایی لازم را دارد و باید از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

 سالن نمایش کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) شهر "قاسم‌آباد" از توابع شهرستان خواف با اعتبار هفت میلیارد ریال احداث و تجهیز شد که از این میزان پنج میلیارد ریال با همکاری فرمانداری خواف از محل حقوق دولتی معادن و ۲ میلیارد ریال از اعتبارات اداره کل کتابخانه‌های استان خراسان رضوی تأمین و پرداخت شد.

 پنج کتابخانه عمومی در شهرهای "خواف، قاسم‌آباد، سلامی و سنگان" و روستای "چمن‌آباد" و یک کتابخانه مشارکتی در بخش "جلگه زوزن" شهرستان خواف فعال است.

انتهای پیام/

تمامی حقوق این سایت برای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی محفوظ است.